SCPMK Olsza 2018 podsumowanie

September 15, 2018

Po raz dziesiąty odbył się w Olszy Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni, będący XXIV Memoriałem Jana Kantego Dąbrowskiego.

Zapraszamy do podsumowania zawodów wraz z komentarzem zwycięzców kategorii koni 5 oraz 7 letnich.

Dziesiąta edycja SCPMK w Olszy przyciągnęła zawodników z całej Polski, którzy przywieźli ponad 200 młodych koni polskiej oraz zagranicznej hodowli.

W kategorii koni 4-letnich, ocenianych na styl, zwyciężył Jacek Zagor dosiadający wałacha Coldwater (o: Carambole / Cassini I m: C Dalandro-Retto / Colandro) pochodzącego z hodowli SK Nad Wigrami.

Drugie oraz trzecie miejsce zajął Łukasz Appel na belgijskiej hodowli ogierach, V Star D'Ive Z oraz Oreo D.R.

Wśród koni 5-letnich niepokonany był niemieckiej hodowli wałach Laverino (o: L’Aveu / Lawito m: Sareca / Sandro Boy)  dosiadana przez Tomasza Miśkiewicza, która przez obydwa półfinały była bezbłędna a finałową rozgrywkę pokonała w czasie 37,16 sek.

" Nie było łatwo uzyskać tak dobre miejsce. Tegoroczna rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. Nie pamiętam czempionatów tak mocno obsadzonych w tej kategorii. To chyba rekord w ilości koni. Laverino spisał się znakomicie. Trafił do mnie na przełomie marca i kwietnia i to były jego drugie zawody w których zmierzył się z parkurem o wysokości 120cm.

Jest koniem niezwykle spokojnym w parkurze, jest dokładny, uważny i ma szybki refleks. Jestem z niego bardzo zadowolony." - powiedział po starcie Tomasz Miśkiewicz.

Drugie miejsce zajął Robert Uchwat na wałachu Imago. Trzecia była Agata Dahlke dosiadająca klaczy Ielve.

Podium kategorii 6 latków należało do koni polskiej hodowli.

Zwycięskim koniem został ogier, Focus (o: Fidiy Of Colors / Le Tot De Semilly, m: Nanette / Calido I), dosiadany przez Angelikę Ojczenasz.

Drugie miejsce zajął Paweł Kaliciński na ogierze Willie. Trzeci był Dawid Skiba na wałachu La Vulcano L.

Do rozgrywki w konkursu finałowego koni 7 letnich dostały się tylko cztery konie. Trzecie miejsce zajął Łukasz Troszczyński na E Gineke, druga była Joanna Pomiankowska dosiadająca Girl RV. Zwyciężył Grzegorz Psiuk na niemieckiej hodowli ogierze Conthargos (o: Conthargos / Converter, m: Gerlinda / Quidam's Rubin), który rozgrywkę pokonał w czasie 36,21 sek.

"Muszę przyznać, że tegoroczna edycja była mocno obsadzona w każdej kategorii. Do Olszy przyjechały bardzo dobre młode konie, co dało wysoki poziom sportowy tej imprezy.

Parkur finałowy w kategorii koni 7 letnich był naprawdę trudny i selektywny. Tylko cztery konie weszły do rozgrywki.

Conthargos świetnie spisywał się w tym sezonie. Jadąc do Olszy liczyłem na walkę o najlepsze miejsce. Przez całe czempionaty dobrze mi się jechało, to koń szybki, ambitny i dokładny a przy tym ma cechy wojownika, za co go cenię i lubię.

Nasze początki nie były łatwe. Współpracę rozpoczęliśmy w marcu tego roku i nie liczyłem, że aż tak daleko dojdziemy w tak krótkim czasie.

Aktualnie w stawce koni, które posiadam, jest to mój faworyt. W tym roku pojedziemy na zawody CSI w Lesznie oraz Cavaliadę w Poznaniu. Na przyszły rok planuję rozpocząć starty w konkursach 145 i tych zaliczanych do światowego Rankingu Longines. Cieszę się, że trafił do mnie. Zawdzięczam to swojemu sponsorowi MJT Marcelewo." - opowiedział nam Grzegorz Psiuk.

W dwu-nawrotowym konkursie CC, Memoriału Jana Kantego Dąbrowskiego zwyciężył Krzysztof Mazur na klaczy Allilah. Drugie miejsce zajął Hubert Polowczyk, trzeci był Grzegorz Kubiak.

Pełne wyniki: TUTAJ