top of page

Kwarantanna to czas na inicjatywę!


Obecny stan "zamrożenia" stawia przed nami mnóstwo wyzwań i pytań na które ciężko znaleźć odpowiedź. To także świetny czas na tworzenie nowych inicjatyw, które umilą nam ten ciężki czas.

O projekcie Equine Masters i planach na przyszłość opowiedziała nam Dyrektor Zawodów ośrodka KJ Osadkowski, Agnieszka Olszewska.

Pandemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich pod koniec sezonu halowego. Jak odbiło się to na Waszych planach na sezon otwarty?

Pod koniec marca zetknęliśmy się z sytuacją na którą nikt nie był gotowy. Mieliśmy na ten sezon naprawdę wielkie plany. Ponad 20 dni startowych na poziomie krajowym oraz amatorskim, do tego nowość jaką są dla nas rozgrywki Polskiej Ligi Jeździeckiej i bardzo ważne dla nas Mistrzostwa Polski – bo ostatnie w naszym ośrodku. Planowaliśmy niezwykle huczne wydarzenie, niestety teraz wszystko stoi pod znakiem zapytania.

Jak aktualnie radzisz sobie z obostrzeniami i przerwą w zawodach?

Moje życie w Jakubowiach składa się z kilku obszarów. Agnieszka jako dyrektor zawodów, czy też menadżer jeździectwa w Jakubowicach, nie ma w tej chwili zbyt wiele pracy. Natomiast wspaniale czuję się jako jeździec! Mam w tej chwili szeroką stawkę koni. W ostatnim półroczu rozszerzyliśmy działalność i mam kilka nowych koni w treningu, do tego, oprócz zadbania o podtrzymanie formy rumaków znanych z zawodów, mogę teraz więcej pracy poświęcić młodzieży. Wchodzących w sport 4 latków mam aż 4, także jest co robić. To taki czas, gdzie wszyscy możemy skupić się na aspektach, które kiedyś troszkę omijaliśmy w biegu. Ja taką ‘prace u podstaw’ zawsze robię z wielką przyjemnością, a tęsknota za zawodami pojawia się tak naprawdę dopiero teraz, bo dla mnie kwiecień zawsze był okresem troszeczkę luźniejszym od startów, a skoncentrowanym już na szykowaniu imprez w Jakubusie. Odczuwam ogromny brak Jeździeckiej Majówki i dużo myślę o Marcinie Klupsiu – jego Memoriał będzie musiał zaczekać na nowy termin.

Na Facebooku pojawiło się wydarzenie "Parkury otwarte" w czerwcu. Jak realnie oceniasz możliwość przeprowadzenia tej imprezy w KJ Osadkowski. Czy zastosujecie jakieś specjalne wytyczne?

Wydarzenie zaplanowane jest na 16-17 czerwca. Tak naprawdę, to mam nadzieję, że do sezonu zawodów wrócimy troszkę szybciej. Mam też zaplanowane zawody regionalne na 31 maja i jeżeli widmo poluzowania obostrzeń ministerialnych będzie realne, chcielibyśmy te zawody rozegrać w formule 2 dniowej. Na początku czerwca mam też ‘ zarezerwowany’ termin 4-7.06, także niecierpliwie czekamy na rozwój wydarzeń. Czas jest wyjątkowo ciężki, bo każdej decyzji towarzyszy niepewność i planowanie zawodów musimy odłożyć dosłownie na ostatnią chwilę. Sama wiesz, że nie jest to „mój” styl zarządzania. Będziemy jednak reagować spontanicznie, tak, by wycisnąć z kalendarza jak najwięcej się da, nawet, jeżeli zawody będą mocno okrojone przez wytyczne bezpieczeństwa.

Mieliśmy już próbkę zawodów "pod specjalnym nadzorem" podczas ubiegłorocznej Silesia Equestrian (epidemia końskiego wirusa EVA) , także na pewno damy radę sprostać zaleceniom i ruszymy z sezonem, jak tylko będzie to możliwe i zgodnie z zaleceniami, które na ten moment ciężko jeszcze przewidzieć. W zasadzie jedyne co wiemy, to fakt, że imprezy sportowe będą ograniczone do 50 osób. To za mało informacji by można było coś więcej planować w tej chwili.

Czy myślisz, że istnieją szanse na zorganizowanie Jeździeckiej Majówki w późniejszym terminie?

Żartowałam, że zrobimy majówkę w czerwcu ;) ale raczej nie będzie taka sama… Po pierwsze, zawody w nowej rzeczywistości na pewno stracą wiele z piknikowej atmosfery która była wielkim atutem Jakubowic. Na ten moment mogę powiedzieć, że bardzo chcę rozegrać w tym roku Memoriał Marcina Klupsia i na pewno postaram się znaleźć mu termin godny tej imprezy. Z kolei wszystkie zaplanowane zawody jednodniowe ( 31.05, 21.06, 2.08) chcę rozgrywać w formule 2,3 dniowej. Czy w kalendarzu znajdzie się miejsce na dodatkowe zawody ogólnopolskie? To trochę zależy od planów innych organizatorów – nie będziemy się „wcinać” w kalendarz na siłę. Bardzo się jednak boję o Mistrzostwa Polski. Czy w dobie pandemii jesteśmy w ogóle w stanie toczyć współzawodnictwo na takim poziomie, tak, aby konie były przygotowane, a wszystko przebiegało „fair” ? Nawet jeżeli sezon ruszy, ograniczenia w liczbie uczestników będą nieuniknione, do tego brak wyjazdów zagranicznych zabierze możliwość startów w naprawdę dużych Grand Prix. No i najgorsze co mogę sobie wyobrazić, to 75 Mistrzostwa Polski bez publiczności… nie da się przeprowadzić tego wywiadu w pełni optymistycznie.

Mam jeszcze przy okazji mały apel dla zawodników: my wrócimy z sezonem jak tylko będzie to możliwe, ale to od Was zależy, czy zawody będą naprawdę przeprowadzone w sposób bezpieczny i zgodny z wytycznymi. Najbliższy czas będzie wymagał od nas dużej dyscypliny, a imprezy w sezonie 2020 na pewno będą się różnić od wyjazdów jakie znamy. Jeżeli już pozwolą nam jeździć konno – musimy stanąć na wysokości zadania i ‘nie nawalić’ jako środowisko. Nieprzestrzeganie zasad będzie przecież mogło mieć skutek w ponownym zamrożeniu branży. Tego nikt z nas nie chce. Życzę nam wszystkim jak najszybszego powrotu na parkury!

Kwarantanna sprzyja różnym inicjatywom. Niedawno pojawił się nowy projekt: I Mistrzostwa Wiedzy Jeździeckiej on-line. Na czym to będzie polegać?

No i nareszcie przechodzimy to tej optymistycznej części. Gdy usłyszałam o projekcie Equine Masters, wiedziałam że muszę dołożyć tam swoją cegiełkę, bo to po prostu genialny pomysł, idealny nie tylko w warunkach kwarantanny. Sprawa rozwija się bardzo dynamicznie, bo w rzecz zaangażowanych jest kilka wspaniałych podmiotów. Equine Masters to praca zespołowa pomysłodawców czyli Polish Pony Club Tomaszkowo, portalu Zawodykonne.com który na tę okazję adaptuje swoją platformę, oraz portalu swiatkoni.pl który jest również bardzo zaangażowany w ostateczny wygląd projektu i przede wszystkim w przeprowadzenie transmisji on- line z zawodów. Do tego potrzeba nam też oczywiście grupy ekspertów, którzy nie tylko przygotują testy dla przyszłych mistrzów, ale także zasiądą w „loży sędziowskiej”. W projekt zaangażowali się więc Stanisław Helak, Antoni Pacyński, Natalia Gruszka, Anna Stanek, Robert Bartkowiak, Katarzyna Widalska i Sławomir Dudek. Do takiego zespołu dołączyłam ja, wraz z KJ Osadkowski, ponieważ mam nadzieję że nasze doświadczenie pomoże zbudować z Equine Masters markę, która w sposób cykliczny połączy się w Mistrzostwami Polski Dzieci i Młodzieży. Marzę nie tylko o teście wiedzy jeździeckiej On- Line, ale o prawdziwym teleturnieju transmitowanym przez Świat Koni zlokalizowanym w naszym Namiocie Letnim, przy świetle reflektorów i z grupą prawdziwych jurorów siedzących na sofach. Widzisz to?

Wracając do tegorocznej edycji- Equine Masters I Mistrzostwa Wiedzy Jeździeckiej. Jest to zabawa on- line, która odbywać się będzie na portalu www.zawodykonne.com Na zapisanych uczestników będą czekać tam pytania z szeroko pojętego zakresu jeździectwa podzielone na poziomy trudności i wiek uczestników. Wszystko wyglądać ma jak prawdziwe zawody jeździeckie, czyli „jeździmy” od klas najłatwiejszych jak LL, na C kończąc. Punktacja też będzie zdjęta prosto z parkuru. Każdy błąd to np. 4 punkty karne. A jako, że impreza rozgrywana jest w randze mistrzowskiej, na udział trzeba zaplanować sobie 3 dni. W dniach 08-10.05 rozegrane zostaną 2 półfinały, oraz finał. Nie jest potrzebny na to cały dzień, konkursy rozpoczną się o określonych godzinach i na wypełnienie testu będzie wytyczona „norma czasu”. Po tym okresie sędziowie sprawdzą wyniki, a na portalu Świat Koni eksperci omówią wszystkie poruszone w teście zagadnienia. Nie można nie wspomnieć też o ceremonii dekoracji. Ta również tym razem odbędzie się On- Line, ale każdy z uczestników otrzyma potem nagrody pocztą. Premiowany jest każdy start, a grono sponsorów cały czas się powiększa. Już dziś wiemy, że za pierwsze miejsca w każdej kategorii cenne nagrody ufunduje Firma Parkur i Sklep Jeździecki Pegaz. Do tego ja dorzucam trening w naszym ośrodku, w dowolnym terminie i na każdym poziomie zaawansowania. No i wiadomo, to są Mistrzostwa w Jakubowicach, tak więc zwycięzca każdej z kategorii otrzyma sesję zdjęciową z naszą klubową maskotką, Sułtanem, koniem na którym jeżdżą wyłącznie zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów w Jakubowicach.

Możemy już zdradzić, że w projekt wchodzą również wspaniali partnerzy jakimi są firmy Over Horse, Torpol, NTB Tomasz Ochab, a gratką w konkursie Dzieci Kontra Dorośli będą nagrody od Aero Club Poznań- 30minutowe wejścia na symulator lotów!

Gdzie, kto i w jaki sposób można wziąć udział w zabawie?

W zabawie może wziąć udział każdy. Nie trzeba mieć własnego konia, ani wykupionej licencji. Potrzebna jest tylko garść jeździeckiej wiedzy- którą można poszerzać właśnie teraz. Taki test to doskonałe przygotowanie np. do odznaki jeździeckiej.

Aby wystartować należy zalogować się na panel zawodykonne.com i stworzyć sobie konto zawodnika. Osoby bez aktualnej licencji, w rubryce numer PZJ wpisują po prostu "brak". Jeżeli uczestnik nie posiada konia i przynależności klubowej, może wpisać wszystko to o czym marzy np.imię wymarzonego konia czy nazwę wymarzonego klubu. Prosimy jedynie o wpisywanie prawdziwej daty urodzenia zawodnika, jest to szczególnie ważne zwłaszcza w grupach LL (do 10 lat rocznikowo) i L (do 15 lat rocznikowo). Po stworzeniu takiego konta wystarczy wejść na moduł samych zawodów w portalu, zapoznać się z propozycjami zawodów, wybrać „wysokość parkuru” na miarę swoich możliwości, wysłać swoje zgłoszenie ( pamiętajcie również o podaniu adresu do wysyłki nagród) i czekać na swój pierwszy w sezonie otwartym start !

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i gorąco zachęcamy do udziału w I Mistrzostwach Wiedzy Jeździeckiej On-Line, Equine Masterts. Mamy ogromną nadzieję, że już niedługo spotkamy się w Jakubowicach!

Panel zgłoszeń: TUTAJ

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page